Ices Ices

Przeprowadzanie prac na wysokościach wiąże się z używaniem różnych systemów zabezpieczających. Pozwalają one na bezpieczne poruszanie się po konstrukcji znajdujących się wiele metrów nad ziemią oraz sprawny postęp prac. Istnieje wiele możliwości zwiększania bezpieczeństwa, które dostosowane muszą zostać do zapotrzebowania w konkretnym przypadku. Aby spełniały one swoje funkcje jak najlepiej, dobrze jest połączyć elementy używane indywidualnie przez każdego z pracowników z systemami asekuracji zbiorowej.

Konstrukcje asekuracyjne na dachu

W przypadku robót wykonywanych na powierzchniach poziomych, zabezpieczenia przed upadkiem z dachu lub elementu rusztowania obejmować mogą kilka różnych rozwiązań. Przede wszystkim najważniejszym są tak zwane środki ochrony indywidualnej. W ich skład wchodzą specjalistyczne uprzęże i szelki, które za pomocą lin montowane są do punktów zaczepu. Dzięki temu w razie upadku pracownik nie spadnie na sam dół konstrukcji, a zostanie zatrzymany na określonej wysokości. W zależności od potrzeb uprzęże taki mogą być połączone z amortyzatorem i liną za pomocą zaczepu przedniego lub tylnego. Nie zapominać oczywiście należy o wyposażeniu pracowników w odpowiednie stroje i kaski ochronne.

W razie gdy przestrzeń pracy jest bardziej wymagająca, możliwe jest zastosowanie specjalistycznych konstrukcji asekuracyjnych. Mogą one przyjmować formę żurawia, którego wysunięte ramię stanowi punkt zaczepu dla liny. W ten sposób umożliwia on bezpośredni dostęp nawet do najbardziej nieprzystępnych miejsc konstrukcji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Do elementów asekuracji zbiorowej należą natomiast systemy siatek i modułowych barierek. Nie wchodzą one w ciągły, bezpośredni kontakt z pracownikami, zapewniają jednak niezbędne zabezpieczenie w razie upadku lub przy działaniu na powierzchni o niezabezpieczonych krawędziach. Żeby każdy z systemów spełniał swoją funkcję poprawnie, niezbędne jest zadbanie o jego zakup u sprawdzonych producentów, którzy wykonają go z odpowiednich materiałów i zapewnią, że będzie on zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości obejmują te, które stosowane są przez indywidualnych pracowników, jak i tak zwane systemy asekuracji zbiorowej. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę, dobrym rozwiązaniem jest użytkowanie ich razem. Dodatkowo zadbać należy, żeby każdy z wykorzystywanych elementów posiadał odpowiedni atest. W ten sposób uniknąć można nieświadomego narażania zdrowia i życia osób pracujących na dużych wysokościach.