Ices Ices

Są takie miejsca gdzie wyposażenie wnętrz wymaga specjalnych warunków. W szczególności jeżeli chodzi o pomieszczenia służące działalności publicznej. Często takie meble czy też inny sprzęt wymagają atestów lub specjalnych właściwości. Jeżeli na przykład pomyślimy o stołówkach w przedszkolach to muszą one spełniać wyjątkowo rygorystyczne przepisy.

szafy na mapyTo nie tylko multum zabezpieczeń, ale także ogrom innych wymogów takich jak na przykład odpowiednie wymiary. Czasami może nam się wydawać, że ta cała biurokracja dotycząca bhp jest jedynie imaginacją stworzoną w celu zarabiania pieniędzy przez organy ją kontrolujące. I niestety często jest ona przesadzona. Ale czy w kwestii bezpieczeństwa można przesadzać? Dlaczego winda musi mieć dziesięciokrotnie większą nośność niż w rzeczywistości używana? Ponieważ bezpieczeństwo, przede wszystkim zabezpiecza przed ludzką głupotą i pozwala ograniczyć zagrożenia i straty do minimum. Bo przecież gdyby w takim przedszkolu coś się stało to całe przedsiębiorstwo zostało by zamknięte.
Nikomu przecież nie będzie bardzo przeszkadzać jeżeli meble do szatni będą miały wymiary małych ludzi. A jeżeli szafy na mapy zostaną stworzone z uwzględnieniem pewnych środków ostrożności to wcale nie znaczy, że korzystanie z nich będzie bardziej uciążliwe. Jest w tym wszystkim tylko jeden mały szkopuł, a mianowicie wyposażenie, które posiada atesty jest dużo droższe. Ale i na to znaleziono sposób. Jeżeli na przykład wiemy, że producent mebli metalowych spełnia niezbędne wymogi, ale zwyczajnie nie inwestuje w udowodnienie tego, możemy sami po zakupie takich mebli, udać się do stacji wydawania atestów i poprosić o takowy. Oczywiście będziemy musieli za niego zapłacić, ale w niektórych przypadkach takie rozwiązanie pozwala na duże oszczędności. I dodatkowo mamy pewność, że wszystkie procedury zostały przeprowadzone zgodnie z prawem.

Podsumowując, nie powinniśmy myśleć negatywnie o procedurach bezpieczeństwa, a uznać je jako dodatkową szansę ochrony własnego interesu, nawet jeżeli wydają się być przesadzone.