Ices Ices

Dach to zwieńczenie każdego budynku. Obecnie najczęściej buduje się domy z dachami spadzistymi, a nie płaskimi. Ma to wiele przyczyn. Dach płaski jest trudniejszy w utrzymaniu, ponieważ woda i śnieg z niego gładko nie spływają i trzeba zajmować się odśnieżaniem.

Dachówki i inne materiały budowlane na dach

materiały budowlaneDo tego tez trudniej na nim zainstalować panele fotowoltaiczne, trzeba stawiać je na metalowych wysięgnikach. Również prawo reguluje budowę dachów. Wiele osób nawet jeśli chciałoby wybudować dom z dachem płaskim to nie dostanie na taki projekt pozwolenia. Jednak budowa i wykończenie dachu płaskiego i spadzistego bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim potrzebne są inne materiały budowlane bydgoszcz. Dach płaski jest murowany, nie ma skosów, ani pokrycia dachowego, typu dachówka (może to być np. papa). Budując dach skośny zaczyna się od postawienia drewnianej konstrukcji wsporczej. Belki kwadratowe układa się na kształt dachu, ważna jest krokiew. Następnie na dach kładzie się pełne deskowanie. Ważne jest dobre dobranie folii. Od strony zewnętrznej dachu stosuje się folie paroprzepuszczalne, które pozwalają na odprowadzenie pary wodnej z wnętrza domu. Natomiast folię paroszczelną układa się wewnątrz budynku, dzięki której wilgoć nie napływa do pomieszczenia.

Na folii paroprzepuszczalnej montuje się tak zwane kontrłaty, które przypominają drewnianą kratkę na dachu. Dzięki nim folia dokładnie trzyma się podłoża, a układanie pokrycia dachowego jest łatwiejsze. Jako pokrycie mogą służyć dachówki betonowe i ceramiczne, blacha falista i blachodachówka, gont tradycyjny i drewniany, czy też strzecha. Pokrycie dachu powinno być zabezpieczone przed powstawaniem mchu i porostów, a także zapewniać dobrą izolację akustyczną domu (tak by dźwięki z zewnątrz nie były bardzo słyszalne). Budowa dachu to także wykończenie go od wewnątrz. Tutaj ważna jest przede wszystkim izolacja cieplna. Na poddaszu stosuje się najczęściej ocieplanie wełną mineralną lub natryskiem pianki poliuretanowej. Dzięki temu w domu nie będą pojawiały się mostki cieplne, a rachunki za ogrzewanie niższe. Tutaj po ocieplaniu można przejść do wykonywania ścian i obłożenia ocieplenia.

Najważniejsze przy budowie domu jest to, by wybrać dobrej jakości materiały budowlane, które zapewnią nam komfortowe przebywanie w danym budynku. Przy dachu liczy się solidność jego wykonania, jak również izolacja akustyczna i termiczna, a także przepuszczanie lub zatrzymywanie pary wodnej. Taki dach na pewno będzie się dobrze prezentować i spełniał swoje zadanie.