Ices Ices

Nieodnawialne źródła energii są zużywane w naprawdę szybkim tempie. Choć obecnie mamy jeszcze dostęp do węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej, to nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Nic więc dziwnego, że wraz z rozwojem technologii zaczęto myśleć o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na produkcję prądu elektrycznego bez obaw, że źródło kiedyś się skończy.

Kable solarne z dobrą izolacją

kable solarneTakimi odnawialnymi źródłami jest słońce, wiatr, jak i woda. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się przede wszystkim elektrownie wiatrowe oraz słoneczne. W dodatku każdy z nas może zbudować taką małą elektrownię na własny użytek. Jeśli chodzi o słońce, to tutaj w produkcji są systemy fotowoltaiczne, które możemy montować na dachach budynków i w ten sposób pobierać promienie słoneczne, które będą przekształcane w energię elektryczną w ilości odpowiedniej do zapotrzebowania danego obiektu. W razie nadmiaru prądu, możemy sprzedać go do zwykłej miejskiej elektrowni. Fotowoltaika nie jest skomplikowanym systemem, jednak składa się z co najmniej kilku elementów. Podstawowym elementem jest panel fotowoltaiczny – który składa się z szeregu ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą. Do tego niezbędne są akumulatory, w których zbierana jest wytworzona energia elektryczna, a także kontrolery napięcia, które mają wpływ na prawidłowe działanie akumulatora, a więc na jego ładowanie oraz rozładowywanie – i tempo tych procesów.

kable solarneJego elementem jest falownik, to on zmienia napięcie stałe na zmienne i sprawia, że prąd elektryczny możemy wykorzystać do zasilania urządzeń znajdujących się w budynku. Poszczególne elementy łączone są ze sobą za pomocą kabli solarny. Obecnie w ofercie producentów spotkamy ich szeroki wybór. Dobrze sprawdzają się kable solarne miedziane, które posiadają podwójną izolacją polyolefinową. Taki przewód charakteryzuje najwyższa jakość, a przy tym niewysoka cena. Może on pracować w szerokim zakresie temperatur, od bowiem -40 stopni do nawet +90 stopni. Izolacja charakteryzuje się dużą odpornością środowiskową, a więc taki kabel będzie odporny na działanie czynników zewnętrznych. Nie wpłyną na niego negatywnie kwasy, oleje, zasady ani promieniowanie UV.

Takie kable solarne muszą charakteryzować się odpowiednią elastycznością, aby ich poprowadzenie nie sprawiało problemów. Ponadto drugą ważną cechą jest długa żywotność – nie chcemy przecież zbyt często wymieniać okablowania. Standardowe kable solarne według producentów pozwalają na nawet 25-letnią eksploatację w dość wymagających warunkach.