Ices Ices

Altany to nie tylko obiekty małej architektury, które można spotkać w parkach, czy ośrodkach wczasowych. Z powodzeniem można je także budować w ogrodach przydomowych. Altana ma zadaszenie, dzięki czemu można z niej korzystać nawet przy niesprzyjającej pogodzie, a możliwość wstawienia tam różnych mebli sprawia, że można w niej urządzać rodzinne obiady, czy spotkania ze znajomymi.

Altanka z ładnym zadaszeniem

drewniane altany ogrodoweJaką altanę warto wybrać i co trzeba o niej wiedzieć? Obecnie altany docierają do klienta gotowe, rzadziej są budowane na miejscu. Dzięki temu nie musimy się niczym przejmować czy wzywać profesjonalnej ekipy by się zajęła ustawieniem altany. Co to podstawy altany zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że wylewka betonowa jest niezbędna, inni twierdzą że altankę można postawić na ziemi lub ją lekko wkopać i gotowe. Standardowo klasyczne drewniane altany ogrodowe mają zadaszenie z trzciny lub także z drewna. Całość powinna wyglądać naturalnie i wpasowywać się w ogród. Do wyboru są altanki otwarte i zamknięte. Te pierwsze mają jedynie podstawę, zadaszenie oraz belki podtrzymujące dach, brakuje im natomiast ścian. Czasem pojawiają się ażurowe ,,ścianki”, na których wije się pnąca roślinność. Altany zamknięte mają drzwi i okna, więc są takimi małymi domkami ogrodowymi. Ich zaletą jest to, że można z nich korzystać zawsze.

drewniane altany ogrodoweNiestraszny będzie deszcz, śnieg, czy wiatr. Takie altanki są z reguły droższe, ale pozwalają na spędzanie czasu w ogrodzie o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne. Niektóre firmy produkujące altany zajmują się także tworzeniem wyposażenia do nich. Są to zazwyczaj duże stoły oraz ławki (po dwie z każdej strony stołu). Mogą być wstawiane i przesuwne lub na stałe połączone ze sobą (stół z ławkami) oraz z podłogą altanki. Nowoczesne altanki mogą mieć dodatkowe wyposażenie, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, czy półki na stawianie różnych rzeczy. Takie dodatki są oczywiście droższe, jednak podnoszą komfort korzystania z altanki. Warto też wspomnieć o tym, że altanki mogą mieć różne kształty i rozmiary. Może to być mała altanka dla czterech osób, jak i wielka altana na dwa stoły i cztery ławki. Altana może być kwadratowa, prostokątna, sześciokątna, rzadziej jest okrągła.

Wybór odpowiedniej altanki jest bardzo prosty. Trzeba się zastanowić nad tym, ile osób będzie z niej korzystać, czy chcemy ją użytkować tylko latem, czy przez cały rok, czy będzie to tylko miejsce żeby chwilę przysiąść i np. zjeść posiłek, czy też miejsce na dłuższy odpoczynek. Znając odpowiedzi na te pytania każdy dokona dobrego wyboru.