Ices Ices

Wiele osób rozważa zatrudnienie projektanta zajmującego się ogrodami. Taki fachowiec na pewno lepiej poradzi sobie z tak trudnym zadaniem jakim jest aranżacja terenu zielonego tak, by całość nie tylko była ładna, ale przy tym praktyczna i dopasowana do warunków panujących na działce. Każdy architekt ma własny tryb pracy i prezentuje inny styl.

Projekt ogrodu – najważniejsze elementy

Jeśli jednak chodzi o sam projekt ogrodu – małopolskie ma wiele do zaoferowania, a dodatkowo projekt zawsze musi posiadać kilka niezbędnych punktów. Pierwszym w nich to badanie gleby i nasłonecznienia terenu. Na glebie suchej i piaszczystej przyjmą się inne rośliny niż na glebie gliniastej, z wysokim poziomem wód gruntowych. Rośliny dzielą się też na takie, które lubią stanowiska słoneczne (np. sukulenty), półcieniste (kwiaty) lub zacienione (rośliny niekwitnące, np. hosty). Jeśli będą nieodpowiednio rozmieszczone to szybko uschną lub zgniją. Drugi krok to decyzja co z tego co znajduje się na działce ma pozostać, a co zostanie usunięte. W województwie małopolskim znajdziemy wiele łąk, gruntów rolnych, jak również nierównych terenów. Może to być zaleta wtedy, kiedy chcemy mieć naturalny ogród w stylu angielskim, czy też chcemy stworzyć skalniak na naturalnym małym nasypie ziemnym.

Trzeci krok to zaplanowanie budowy tarasu, ścieżek ogrodowych, małej architektury. Wbrew obiegowej opinii powinno się to zrobić (przynajmniej wstępnie) przed wyborem roślin, by wiedzieć ile możemy przeznaczyć na nie terenu. Tu wykonywany jest plan rozmieszczenia, jak również wybór materiałów np. kostka brukowa, drewno, kamień. Jeśli na ogrodzie mają znaleźć się elementy wodne, takie jak oczka, wodospady, stawiki rybne to również warto o nie zadbać wcześniej by nie było potem problemu z doprowadzeniem wody. Czwarty krok to wreszcie wybór roślin. Dobry architekt sprawi, że będą one nie tylko dobrze wyglądały, ale także odpowiadały stylowy życia zamawiającego. Przykładowo, duże krzewy kwitnące bardzo ładnie się prezentują, ale trzeba je umiejętnie przycinać, a opadające liście i kwiatostany zbierać z trawnika. Jak ktoś ma mało czasu na prace ogrodnicze to nie będzie z nich zadowolony. Znowu są kwitnące odmiany sukulentów, które są bardzo ,,samodzielne”, same się rozrastają i trzeba je od czasu do czasu podlać.

Fachowy architekt powinien dać powiedzieć zamawiającym jak dbać o poszczególne rośliny. Podsumowując, cały projekt ogrodu zaczyna się od sprawdzenia terenu. Potem trzeba się zastanowić nad tym, co trzeba zmienić na działce, gdzie będą ścieżki, oczka i inne, jak również wybrać rośliny estetyczne i dobrane do chęci wykonywania prac ogrodowych klienta.