Ices Ices

Instalacja systemu centralnego ogrzewania jest jedną z większych inwestycji podczas budowy domu, dlatego dla wielu inwestorów bardzo ważne jest, by wybrać jak najlepszą i najbardziej opłacalną opcję dostępną na rynku. Wśród tradycyjnych kotłów gazowych oraz tych na paliwo stałe, coraz większą popularnością cieszą się bardziej nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, jakimi są pompy ciepła.

Czym są pompy ciepła?

pompa ciepłaSą to urządzenia dość nowe na polskim rynku, dlatego wiele inwestorów wciąż podchodzi do nich dużym dystansem i ostrożnością. Pompy ciepła służą głównie ogrzewaniu budynku, czasem także ciepłej wody użytkowej. Dostępne na rynku są dwa główne rodzaje pomp ciepła: powietrza i gruntowa. Ich praca polega na tym, że w zależności od rodzaju urządzenia, pobierają ciepło z powietrza lub wód gruntowych, którym następnie ogrzewają wodę i powietrze wewnątrz budynku. Nowoczesne pompy ciepła nie wymagają podłączania żadnych dodatkowych instalacji ani nie ma konieczności budowy kotłowni, czy specjalnego pomieszczenia, w którym znajdzie się urządzenie. Pompy ciepła zajmują niewiele miejsca i bardzo często umieszczane są w pomieszczeniach gospodarczych.

W związku z dynamicznym rozwojem tej technologii, wśród ofert między innymi województwa łódzkiego coraz częściej można spotkać się z fachowcami, pompa ciepłaktórzy instalują i uruchamiają pompy ciepła w Łasku, Zgierzu i innych mniejszych miasteczkach – tak duża ilość przedsiębiorstw, które oferują tego typu usługi, świadczy o tym, że wzrasta zainteresowanie inwestorów nowoczesnymi systemami grzewczymi. Decydując się na instalację pompy ciepła, warto pamiętać, że jej praca jest najbardziej efektywna, gdy do ogrzewania budynku wykorzystuje się ogrzewanie płaszczyznowe, na przykład podłogowe. Na efektywność i wydajność pracy urządzenia, a co za tym idzie – jego opłacalność wpływa też odpowiedni wybór marki i modelu pompy ciepła, który jest dostosowany do zapotrzebowania energetycznego budynku i oczekiwań mieszkańców. Efektywność i opłacalność instalacji pompy ciepła w Polsce, w tym w województwie łódzkim zależy przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia instalatora, dlatego jego wybór powinien być bardzo dokładnie przemyślany.

Pompy ciepła mogą być jak najbardziej instalacjami bardzo opłacalnymi, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Instalacja powinna być dostosowana do zapotrzebowania budynku. Klasa urządzenia i jego marka także nie są bez znaczenia i bezpośrednio wpływają na wydajność jego pracy. I bardzo ważne: instalację i pierwsze uruchomienie urządzenia powinno być wykonane przez specjalistę.