Ices Ices

Wybór odpowiedniej podłogi jest bardzo istotny dla aranżacji wnętrz. Płytki, jakimi wyłożymy naszą łazienkę, będą w przyszłości odgrywać szalenie ważną rolę: pomieszczenia narażone na wilgoć powinny posiadać podłogę trwałą i wodoodporną. Gres na podłodze w kuchni może być równie wytrzymały, jednak to jego codzienna pielęgnacja ma największe znaczenie.

Gres na podłodze – zalety

Źle zakonserwowane powierzchnie, choćby najbardziej odporne, nie posłużą nam tak długo, jakbyśmy tego oczekiwali. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest pielęgnacja podłogi, w tym szczególnie płytek, które zwykle znajdują się w dużej części naszego mieszkania. Gres jest materiałem trwałym i odpornym na zniszczenia, jednak jego nieodpowiednia pielęgnacja może się przyczyniać do szybszej eksploatacji, a co za tym idzie – nieuniknionego remontu. Gres na podłodze to częste rozwiązanie aranżacyjne, spotykamy się z nim w większości mieszkań, lecz także w budynkach użyteczności publicznej. To popularny materiał, który odznacza się długotrwałą wytrzymałością. To, w jakiej formie będzie, zależy w dużej mierze nie tylko od wykonania czy jakości płytek, lecz także od konserwacji, którym musi być regularnie poddawany.

Gres należy czyścić za pomocą profesjonalnych środków do konserwacji powierzchni płaskich, które nie zdzierają wierzchniej warstwy – zamiast tego pielęgnują ją, pokrywając powłoką antystatyczną i antypoślizgową. Równie istotna jest również impregnacja gresu, który zwykle fabrycznie zabezpieczony jest woskiem, którego powinniśmy się pozbyć zaraz po montażu. Nałożenie odpowiedniej warstwy środka impregnacyjnego gwarantuje dłuższą żywotność podłogi gresowej, a także większą odporność na późniejsze zabrudzenia. Warto więc zrobić to zaraz po zakończonym remoncie. Na rynku istnieje wiele środków do czyszczenia i impregnacji gresu, jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład detergentu oraz jego właściwości. Niektóre z nich mogą być zbyt silne nawet dla tak trwałej powierzchni, jaką jest gres. Istotną rolę odgrywa również przecieranie umytej powierzchni na sucho.

Płytki gresowe to mało wymagająca podłoga, która świetnie sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Mimo to, aby utrzymać jej estetyczny wygląd i długoletnią trwałość, warto inwestować w profesjonalne środki do czyszczenia i impregnacji. Jej wysoka jakość będzie miała duże znaczenie dla późniejszego wyglądu. Podobna zasada dotyczy podłóg marmurowych czy tych wyłożonych panelami. Należy również pamiętać o wykonaniu próby detergentu, by uniknąć ewentualnych odbarwień.