Ices Ices

Piękna podłoga to wizytówka każdego domu. Jej dopasowanie do wnętrza i charakteru mieszkania to sprawa kluczowa dla wrażenia estetycznego. Jednak w przeciwieństwie do innych elementów wystroju podłoga wymaga regularnej konserwacji, ponieważ jest nie tylko ozdobą, ale ważną powierzchnią użytkową. Z tego powodu poszczególne rodzaje podłóg cieszą się różnym zainteresowaniem. Dla wielu osób estetyka wciąż odgrywa najważniejszą rolę, inni starają się znaleźć jak najtrwalszy materiał podłogowy.

Jak dbać o lite deski?

Lite deski podłogowe z dębu stanowią połączenie obu tych aspektów. Ze względu na wytrzymały materiał wykonania lite deski cieszą się niezaburzonym od lat zaufaniem użytkowników. Sam sposób obróbki drewna zapewnia wytrzymałość i wysoką jakość surowca. Jednak w porównaniu do innych rodzajów drewna dąb wyróżnia się największą trwałością. To decyduje o tym, że jest to jeden z najczęstszych wyborów. Podejmując decyzję o wykonaniu podłogi należy zwrócić uwagę na parametry desek. Mimo że samo wyrażenie “lity dąb” już zapewnia o wysokiej jakości materiału, istnieją czynniki, które mogą wpłynąć na użytkowanie i trwałość podłogi. Poza surowcem ważny jest także sposób wykończenia deski. Standardowo stosuje się dwie metody – lakierowanie i olejowanie. Każda z nich ma swoje zalety i wady, a przy wyborze jednej z nich użytkownik powinien określić, co jest dla niego ważniejsze – aspekty estetyczne czy praktyczne.

Jeśli stawiamy na wygodę, prawdopodobnie lepszą decyzją okaże się lakierowanie dębowych desek, ponieważ umożliwia to łatwą konserwację, a podłoga mniej się brudzi. Z kolei olejowane deski podłogowe są bardziej naturalne w dotyku, a zarysowania są na nich mniej widoczne. Decydując się na zakup produktu, jakim jest lita deska podłogowa typu dąb, można wybrać niewykończone fabrycznie deski, a następnie samemu zdecydować się na którąś z metod. Istotna jest również struktura powierzchni, która poza wymiarem estetycznym wpływa także na trwałość podłogi. Dostępne są warianty szczotkowane i gładkie materiałów podłogowych. Te pierwsze stylizowane są na stare deski dębowe z uwidocznionymi słojami. Cechują się one większą trwałością, a zarysowania powstałe na ich powierzchni są mniej widoczne.

Jak widać, lite drewno dębowe, mimo naturalnej wytrzymałości, stwarza wiele możliwości konserwacji, a wariantywność jego obróbki pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej trwałych powierzchni podłogowych. Zarówno to, jak i niebywałe walory estetyczne wpływają na popularność tego surowca oraz skłaniają kolejnych użytkowników do wyboru, jakim są dębowe deski.