Ices Ices

Jednym z etapów budowy dachu jest wykonanie wstępnego krycia. Jest to bardzo ważny zabieg, gdyż to od niego zależy komfort mieszkania w domu – dzięki wstępnemu kryciu uzyskujemy dodatkową izolację termiczną dachu oraz zapewniamy mu bardzo dobry poziom szczelności. Dzięki temu dach staje się zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim przed opadami atmosferycznymi oraz wilgocią.

Membrany EPDM chronią budynek

membrany epdmJeżeli wpadlibyśmy na nierozsądny pomysł na zrezygnowanie z wstępnego krycia, wówczas musielibyśmy liczyć się z bardzo złymi skutkami – bez tej warstwy woda opadowa mogłaby bez problemu dostać się do standardowej warstwy izolacji termicznej, a nawet mogłaby zalać pomieszczenia znajdujące się na poddaszu! Dodatkowo brak wstępnego krycia ma wpływ na położone później dachówki lub blachodachówki – nie odznaczałyby się tak dobrą trwałością. To dlatego wstępne krycie jest niezbędnym etapem budowy dachu. Warto wiedzieć, że można je przeprowadzić na dwa sposoby i wybrana metoda zawsze zależy od konstrukcji dachu, rodzaju pokrycia, które chcemy zastosować, a także od tego, czy poddasze ma pełnić funkcję użytkową, czy nie. Jeśli dach posiada sztywne poszycie, a na wierzchu chcemy umieścić dachówki bitumiczne, powinniśmy zdecydować się na wstępne krycie z papy.

membrany epdmTo rozwiązanie odpowiednie także wtedy, kiedy kąt nachylenia dachu nie przekracza 10 stopni. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na wierzch nie musimy od razu kłaść dachówek – jeżeli rozpoczęliśmy pracę jesienią, to spokojnie możemy poczekać do wiosny i nic złego się nie wydarzy. Drugim sposobem jest wykorzystanie specjalnych folii lub membran dachowych. Takie membrany EPDM charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami – skutecznie chronią budynek przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby mieć wpływ na uszkodzenie dachu. Wybierając membranę, nie musimy obawiać się o zawilgocenie poszczególnych izolacji oraz pomieszczeń. A dzięki funkcji paroprzepuszczalności, membrany dachowe mogą bezpośrednio stykać się z warstwą termoizolacyjną i nie będzie to wiązało się z żadnymi negatywnymi skutkami. Membrany oraz folie dachowe mają też tę przewagę nad wstępnym kryciem z papy, że są o wiele prostsze w montażu, który, tym samym, trwa o wiele krócej.

Dlatego jeżeli wybrane przez nas dachówki lub blachodachówki nie wymagają sztywnego poszycia, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zawsze specjalna folia lub membrana dachowa. Krótki czas układania sprawi, że wykonanie wstępnego krycia nie przedłuży prac związanych z budową dachu.