Ices Ices

Wybór drzwi wewnętrznych do domu z pewnością nie był prosty – długo musieliśmy zastanawiać się nad tym, który model drzwi będzie idealnie dopasowany do danego wnętrza. Z pewnością stosowaliśmy też myślenie przyszłościowe – czy dane drzwi są na tyle ponadczasowe, że nawet w przypadku remontu i zmiany stylu mieszkania, nie będzie konieczności ich wymiany?

Drzwi wewnętrzne dobrze wykonane

drzwi wedrzwi wewnętrzne drewnianewnętrzne drewnianeNa szczęście drewno to materiał naprawdę wdzięczny, który idealnie wkomponowuje się w każde pomieszczenie, dlatego takie drzwi mogą nam z powodzeniem służyć przez naprawdę długie lata. Po zakupie warto od razu przystąpić do montażu, aby mieć to z głowy. Takie przeszklone drzwi wewnętrzne drewniane montuje się w podobny sposób jak drzwi wykonane z innego materiału. Czyli zawsze przechodzimy przez identyczne etapy prac. Pierwszym krokiem jest oczywiście złożenie ościeżnicy, a następnie jej montaż. Producenci oferują nam gotowe części, dlatego po prostu je składamy, a osadzając w otworze drzwiowym, pamiętamy o stabilizacji za pomocy drewnianych klinów. Gdy upewnimy się, że pion i poziom jest odpowiedni, wówczas możemy wsadzić rozpórki pomiędzy elementy pionowe. Dzięki temu podczas uszczelniania pianką montażową, gdy preparat zacznie pęcznieć, drzwi będą pozostawać na swoim miejscu. Pamiętajmy o oklejeniu ościeżnicy taśmą malarską, aby pianka montażowa nie dokonała zabrudzeń, które mogą być ciężkie do usunięcia.

drzwi wewnętrzne drewnianeNastępny krok polega na zamaskowaniu uzyskanych za pomocą pianki połączeń pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Wystarczy przykleić specjalne listwy, które dociskamy za pomocą imadeł. Dzięki temu zyskujemy pewność, że będą bardzo dobrze przylegały – ściągamy imadła dopiero po stwardnieniu kleju. W miejscu łączenia listwy ze ścianą warto zastosować silikon lub akryl – to preparaty stanowiące doskonałe wypełnienie. Dalej można przystąpić do zawieszenia skrzydła na zawiasach – oczywiście upewnijmy się, czy ma ono odpowiednią wysokość i jest idealnie dopasowane do otworu drzwiowego. To już proste zadanie, chociaż sama regulacja zawiasów może przysporzyć nam odrobiny trudności. Czasami manipulacja nimi, a więc dokręcanie czy odkręcanie od skrzydła, może trochę potrwać, podobnie jak podnoszenie i opuszczanie trzpienia.

Ale zawiasy muszą być idealnie wyregulowane, żeby drzwi prawidłowo otwierały się i zamykały. Na zakończenie pozostał nam już jedynie montaż klamki oraz zamka – to już żaden problem, ponieważ obecnie producenci sprzedają jedynie takie drzwi, które mają już wykonane fabrycznie otwory na wymienione elementy.