Ices Ices

Gabionami często określane są ogrodzenia wykonane z połączenia stalowej siatki i naturalnych kamieni. Jednak jest to szersze określenie na wszystko co jest wykonane z tych dwóch materiałów. Oczywiście, ogrodzenia są najbardziej znane i najpopularniejsze.

Gabiony to nie tylko płoty

gabionyJeśli jednak ktoś lubi takie oryginalne rozwiązania to powinien wiedzieć, że istnieje wiele możliwości jego zastosowania. Dzięki temu stylowe gabiony mogą służyć nam za kwietniki, ławeczki, stoły, grille, a nawet małe fontanny! Jakie zalety mają takie produkty? Kiedy warto je stosować? Kwietniki i duże donice wykonane tą metodą można spokojnie stawiać w przestrzeni miejskiej, zamiast ich betonowych odpowiedników. Gabiony sprawiają, że całość jest bardzo stabilna, a przy tym, ani metal ani kamienie nie będą rdzewieć, co jest ważne przy stałym kontakcie z wilgocią (podlewanie kwiatów). Takie kwietniki mogą być wykonane z kolorowego kamienia, który będzie podkreślał kolor kwiatów, a całość będzie się prezentować bardzo estetycznie. Z gabionów można wykonać także stoliki, ławeczki lub inne siedziska. Ich podstawą są gabiony, natomiast blaty, oparcie czy siedzisko wykonane jest z drewnianego lub drewnopochodnego materiału.

gabionyWtedy korzystanie z takich gabionów jest wygodne, a całość jest jednak bardziej trwała i nowoczesna, niż ławki metalowe czy drewniane. Posiadanie własnego grilla to również marzenie wielu. Jednak przenośne grille często są problematyczne. Nie mieści się na nich wiele jedzenia, często nóżki się szybko odkształcają i grill jest niestabilny bez podpórek. W dodatku metal z jakiego są one wykonywane nie jest najlepszej jakości i może wdać się rdza. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego dużego grilla. Opcją są grille betonowe lub wykonane właśnie z gabionów. Taki grill będzie łatwy w czyszczeniu, nie będzie rdzewiał, a przy tym jest ognioodporny i nie wchłania zapachów, nie wymaga również konserwacji. To bardzo duże zalety w przypadku takiego sprzętu. Gabiony są również odporne na działanie wody. Nie gniją, nie pojawi się na nich pleśń czy grzyby. Nie trzeba gabionów czyścić, ani ich konserwować. Dlatego też można z nich wykonywać elementy fontanny czy oczek wodnych. Wtedy to gabionów dodaje się elementy z wodoodpornej folii i gotowe.

Można z konstrukcji wysunąć jeden kamień po którym będzie spływała woda, przez co uzyska się niesamowity efekt. Jak widać stylowe gabiony mogą mieć wiele różnych zastosowań, nie tylko jako ogrodzenia. To świetne konstrukcje dobre do ogrodu i do parków w mieście.