Ices Ices

Każda osoba szuka oszczędności, a ich znalezienie nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trochę poszukać i gotowe. Spore oszczędności można uzyskać nawet podczas budowy nowego domu, która jest bardzo kosztowna. A jak to jest możliwe. Prosta odpowiedź: budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego. Gdzie w ogóle może zamówić takie domy i czym się one charakteryzują?

dom pasywnyDomy energooszczędne to takie, które są wyposażone w instalację, dzięki którym możemy oszczędzić na wszelkich opłatach. Jeśli chodzi o domy pasywne, sytuacja wygląda nieco inaczej. Są to domy bardziej skomplikowane i wymagają od architekta sporej wiedzy, gdyż musi on uwzględnić wiele kwestii, jak te dotyczące funkcjonalności, kwestie techniczne, oraz ekonomiczne. Dom pasywny musi mieć odpowiednie proporcje, aby był jak najlepiej skoordynowany ze światem zewnętrznym.
Co ciekawe ważną kwestią jest usytuowanie domu względem stron świata. Chodzi o to, aby okna były umieszczone od konkretnej strony świata. Ważne jest też rozmieszczenie pomieszczeń, takich jak klatka schodowa, kuchnia, czy sypialnia. Istotne są też okna, muszą, bowiem mieć wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła. Oczywiście to tylko kilka z najważniejszych elementów, jakie powinien posiadać tego typu dom. W tym momencie pojawia się pytanie, jaka jest dostępność tego typu domów. W
brew pozorem nie są to domy nieosiągalne cenowo, ani jeśli chodzi o same projekty budynków energooszczędnych i pasywnych. Wiele firm architektonicznych projektuje tego typu domy. Oczywiście ich budowa wymaga nieco większego nakładu pieniędzy, bo potrzebny jest architekt specjalista, a nowoczesne systemy grzewcze są dużo droższe, ale w przyszłości tego rodzaju domy nie generują wysokich opłat za ogrzewanie.

W związku z tym osoby decydujące się na budowę domu powinny przemyśleć, czy nie lepiej byłoby zainwestować i zdecydować się na budowa domu pasywnego lub budowa domu energooszczędnego. Z całą pewnością jest to świetne rozwiązanie i warto przemyśleć taką decyzję, a wcześniej umówić się na konsultację ze specjalistą od tego typu domów.