Ices Ices

Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie na swojej działce placu zabaw. Oczywiście, nie jest on tak duży jak place miejskie, ale dzięki nim dzieci mogą się bawić blisko domu, pod czujnym okiem rodziców. Elementy placów zabaw najczęściej są wykonane z drewna. Dlaczego? Ponieważ drewno jest ,,ciepłe” i przyjemne w dotyku, to materiał naturalny, a do tego taki plac zabaw można stworzyć samodzielnie.

Plac zabaw musi być stabilny

drewniane place zabawNie byłoby to możliwe przy placu z metalu, który trzeba spawać i giąć. W sklepach budowlanych lub tartakach można kupić gotowe deski i belki w odpowiednim rozmiarze i kształcie, co na pewno ułatwia wszelkie prace. Można oczywiście kupić gotowe huśtawki, czy piaskownice, ale trzeba się liczyć z tym, że ich transport będzie drogi i zazwyczaj nie będziemy mieli możliwości dopasowania produktów do naszych potrzeb. Wróćmy zatem do samodzielnego konstruowania miejsca zabaw dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na gatunek i jakość drewna. Powinno być ono twarde i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Każde drewno należy zaimpregnować, jednak mimo tego słabsze gatunki drzewa będą szybciej niszczały. Przy zakupie trzeba też sprawdzić czy drewno jest należycie oszlifowane. Nie powinno mieć nierówności, ani drzazg, które mogłyby zranić dziecko. Wygładzić powierzchnię desek można także przy pomocy domowej szlifierki.

drewniane place zabawNajlepsze są takie, które posiadają woreczek do którego zasysane są wióry drzewne. Jeśli kupujemy drewno w stanie surowym to trzeba zainwestować w bejcę lub lakierobejcę. Wnika ono głęboko w drewno i zabezpiecza je przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Wszelkie deski muszą być mocno zbite ze sobą, tak by żaden element się nie poruszał. Do łączeń wykorzystuje się gwoździe, do podstawy kotwy. Drewniane place zabaw muszą stabilnie stać w/na ziemi. Do ich usadowienia stosuje się wspomniane kotwy, można także użyć betonu. Dookoła placu można posadzić trawę, wysypać piasek lub położyć gumowe maty. Ma to zapewnić dziecku większe bezpieczeństwo w razie upadku. Jakie elementy warto umieścić na placu? Najpopularniejsze są huśtawki, które podobają się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Również drabinki czy zjeżdżalnie (tu element z plastiku) będą idealne dla maluchów. Dla mniejszych dzieci atrakcją na pewno będzie również własna piaskownica.

Jest to najłatwiejszy do wykonania element placu. Nie potrzeba wiele, by zbudować świetny plac zabaw na działce. Wystarczy znaleźć dobry sklep budowlany, zaimpregnować drewno, dobrze wszystko zbić, zadbać o podłoże i gotowe. Bez wątpienia każde dziecko będzie szczęśliwe posiadając własny plac zabaw.