Ices Ices

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest projektowanie wnętrza swojego domu na własną rękę. Często dzięki takiemu rozwiązaniu powstają niebanalne wnętrza. Bywa również i tak, że ten sposób aranżacji wnętrz kończy się fiaskiem, a powstałe projekty są zwyczajnie nieestetyczne. Na szczęście aranżację wnętrza naszego domu możemy oddać w profesjonalne ręce.

Projektant mający dobre pomysły

projektant wnętrzProjektant wnętrz (albo inaczej- architekt wnętrz) to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem i przygotowywaniem pomysłów i projektów przestrzeni użytkowych, tak aby odpowiadały one ich funkcji. W zakresie obowiązków projektanta wnętrz leży między innymi aranżowanie i wystrój wnętrz, tzn. dobór kolorów, oświetlenia, faktur, wzorów użytych materiałów i wyposażenie ich w meble i dekoracje. Taka osoba musi również umieć pozyskać profesjonalnych podwykonawców, którzy wykonają prace niezbędne do uzyskania zaprojektowanego przez architekta wnętrz projektu, a także nadzorować i kontrolować te prace. Aby zostań projektantem wnętrz, trzeba ukończyć studia na kierunku „architektura wnętrz”, które są w ofercie wielu polskich uczelni. Kandydat, który chciałby studiować ten kierunek, powinien posiadać predyspozycje do wykonywania zawodu projektanta wnętrz, tzn. posiadać uzdolnienia artystyczne. Często zdarza się, że przed przyjęciem na studia sprawdza się zdolności rysunkowe kandydatów.

projektant wnętrzProgram kształcenia obejmuje takie dziedziny jak: podstawy architektury, materiałoznawstwo, grafika czy rzeźba. Studenci uczą się w trakcie ćwiczeń i wykładów, a ponadto zdobywają doświadczenie w trakcie praktyk w pracowniach. Architekci wnętrz zwykle znajdują pracę w różnych firmach architektonicznych i w biurach deweloperskich. Po zdobyciu doświadczenia, zwykle osoby takie decydują się na własną, freelancerską działalność. Specjaliści w urządzaniu przestrzeni, bo tak można mówić o architektach wnętrz, muszą w swojej pracy łączyć dwa aspekty projektowanych powierzchni- ich funkcjonalność i ładny wygląd. Oprócz kreatywności i zdolności artystycznych projektanci wnętrz powinni również posiadać wiedzę techniczną na temat instalacji elektrycznych i wodno- kanalizacyjnych. Fundamentalnym składnikiem pracy każdego architekta wnętrz jest przygotowanie wizualizacji, czyli przedstawieniu na obrazku własnej koncepcji danego wnętrza.

Rysunek ten musi jak najdokładniej odwzorowywać rzeczywistość, ponieważ to właśnie dzięki wizualizacji klient będzie mógł sobie wyobrazić jak będzie wyglądała zaprojektowana przestrzeń. Zarobki architekta wnętrz ciężko jest oszacować, ponieważ w dużej mierze zależą od indywidualnych umiejętności i doświadczenia zawodowego, a także od wartości samego projektu, przygotowanego przez projektanta.