Ices Ices

Każdy przyszły posiadacz kominka, powinien przede wszystkim zaczerpnąć co nieco wiedzy na temat jego budowy. To co powinno również być istotne dla osób decydujących się na instalacje kominka w domu to jakie mamy opcje. Na początek zacznijmy od budowy tradycyjnego kominka zasilanego na opał typu drewno.

Parapety i kominki – kilka ważnych kwestii

parapetZ pewnością można powiedzieć, że przypominają one domowe ognisko, ich głównym elementem w związku z tym jest palenisko z wkładem kominkowym, zamkniętym za pomocą obudowy boków paleniska, którą najczęściej stanowi żeliwna rama z szklaną szybą. Wszystko to umieszczone jest na cokole, i postawie. Na górze kominki zwykle mają obudowę wykonaną z płyty gipsowo-kartonowej, przykręconej do stelaża z profili stalowych. Na takich obudowach montowane są kratki wentylacyjne. Często jednak materiałem stosowanym na wykonanie obudowy wokół paleniska, zwłaszcza gdy w domu już mamy np. parapety-Poznań z kamienia czy schody kamienne, jest marmur. Innym rozwiązaniem jest np. obudowa z kafli, wielkogabarytowych o różnych kolorach. Często możemy również się spotkać z paleniskiem wbudowanym w ścianę, gdzie obudowę zewnętrzną paleniska stanowi tylko stalowa rama z otwieraną szybą. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są kominki otwarte, które głównie stanowią element dekoracyjny, jednak ich efektywność grzewcza jest niewielka ponieważ ciepło uchodzi poprzez dach, okna, parapety i komin.

Poza tym mamy bardziej efektowną jeżeli chodzi o grzanie wersję czyli kasety kominkowe. Następnie do wyboru producenci kominków oferują również kominki z wkładem kominkowym, współpracujące z instalacją wodną centralnego ogrzewania czyli wkład z płaszczem wodnym, bądź z systemem powietrznym.