Ices Ices

Budując dom stajemy przed wyborem jego metrażu, kształtu, ilości pomieszczeń i rodzaju dachu. Musimy też zdecydować, z jakiego materiału powstanie nasz dobytek. Stajemy przed koniecznością wyboru, czy dom ma być murowany, czy drewniany. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, sami musimy podjąć decyzję o tym, co jest dla nas najważniejsze.

Nowoczesne domy drewniane

domy z drewnaZacznijmy od tego, że wiele rodzin boi się domu drewnianego, przez klimat, w którym żyjemy. Długie zimy i krótkie okresy ciepła sprawiają, że większość ludzi decyduje się na tradycyjne, murowane budownictwo. Dodatkowo wokół domów szkieletowych narósł mit, jakoby były one mniej trwałe, niż te tradycyjne. Tymczasem dobrze wykonany dom z drewna może być wytrzymały i funkcjonalny. Należy tylko zadbać o odpowiednich specjalistów, którzy pomogą nam stworzyć nasze wymarzone miejsce do życia. Budując domy z drewna trzeba zwracać uwagę na każdy detal – ich konstrukcja musi być bardzo dokładna. To dodatkowo wpływa na ich wyjątkowość. Jeśli chcemy postawić na naturalne budownictwo, ale estetycznie bliżej nam do murowanych nieruchomości – nic trudnego. Szkieletowe domy nie muszą wyglądać jak tradycyjne „drewniaki”. Ich wierzch można z łatwością otynkować i tym sposobem upodobnić do klasycznych domów. Trzeba przyznać, że domy szkieletowe nieco różnią się od tych murowanych w kwestii nagrzewania i oddawania ciepła.

domy z drewnaLatem wnętrze domu szkieletowego jest przyjemnie chłodne, a zimą łatwo się ogrzewa. Jednak równie łatwo oddaje ciepło, gdy wyłączymy ogrzewanie. Wiele ludzi zapomina jednak, że domy murowane, by utrzymać ciepło, potrzebują nawet kilkudniowego nagrzewania. Tradycyjne domy nagrzewają się bardzo długo, ponieważ ich grube ściany chłoną dużą część energii. Domy z drewna nagrzewają się bardzo szybko, ponieważ ich ściany nie pochłaniają ciepła. Nowoczesne technologie, jakie ówcześnie się stosuje, pozwalają na komfortowe mieszkanie w szkieletowych zabudowach. Mając możliwość sterowania ogrzewaniem z poziomu swojego telefonu, możemy włączyć ogrzewanie na godzinę przed powrotem do domu. Tyle wystarczy, byśmy po przekroczeniu progu od razu poczuli miłe ciepło. Gdybyśmy w tym samym czasie włączyli ogrzewanie w wychłodzonym domku betonowym, nie poczulibyśmy w nim tak przyjemnego ciepła po upływie tego czasu.

Nie zapominajmy też, że domy z drewna buduje się stosunkowo szybciej i taniej. Jedyne mokre elementy budowy to wylewanie fundamentów, a to dodatkowo pozwala na stawianie drewnianych domów niezależnie od pory roku. Obecnie coraz więcej rodzin docenia zalety ekologicznych domów szkieletowych i chwali sobie komfort mieszkania w nich.