Ices Ices

Każde doświadczone, architektoniczne biuro projektowe wie o tym, jak ważne w projektach budynków użyteczności publicznej jest dopasowanie ich do wszystkich państwowych oraz unijnych standardów – a także do ich finalnego przeznaczenia.

projekt budynku publicznego

Budynki przeznaczone na użytek publiczny powinny być bowiem nie tylko estetycznie zaprojektowane i odpowiadać gustom korzystających z nich osób (w końcu tego rodzaju architektura to „ogólne dobro”, a często ogromna część kosztów budowy jest pokrywana z pieniędzy podatników), ale również spełniać rolę budynków w pełni wygodnych i dostosowanych do potrzeb specjalnych, np. posiadać wszystkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Projektowanie budynków użyteczności publicznej to ciekawe zadanie: zalicza się do niego projekty budynków handlowych i usługowych, praktyczne projekty budynków oświaty i sportu, projekty budynków biurowych dopasowanych do korporacyjnych wymagań i biurowego otoczenia, w jakim zazwyczaj funkcjonują, a także projekty architektury handlowej nastawionej na dobrą ekspozycję towaru i zachęcenie jak największej ilości zróżnicowanych kupujących do odwiedzin.
To również całkiem odrębna kwestia, jeśli chodzi o projektowanie budynków przemysłowych, sakralnych lub administracyjnych: szereg wymogów sprawia, że dane projekty wykonują zazwyczaj tylko sprawdzone podczas oficjalnych zamówień (albo projektów finansowanych przez unię europejską) pracownie architektoniczne i projektowe.

Funkcjonalność budynków i absolutne bezpieczeństwo to oczywiście wyznaczniki dobrego projektu zamówionego w biurze projektowym. Nie należy tu jednak zapominać o tym, że w idealnym projekcie liczy się również estetyczne wyczucie przestrzeni, która będzie otaczała przyszły budynek – wpasowanie w przestrzeń sprawi, że ludzie znacznie szybciej oswoją się z projektem i będą go szybciej traktowali jak część znanego im już otoczenia.