Ices Ices

Budownictwo modułowe to w Polsce stosunkowo nowa technologia, jednak dość szybko zyskuje ona grono zwolenników. Wynika to w dużej mierze z tego, że obiekty budowane w technologii mają wiele zalet oraz dość szerokie zastosowanie.

Czy warto wybrać technologię modułową?

budownictwo modułoweJak każde rozwiązanie tak i ta technologia ma jednak także i swoje wady. O tym, o czym warto wiedzieć na temat budownictwa modułowego postaramy się tu powiedzieć. I tak budownictwo modułowe to technologia w której obiekt powstaje z wcześniej prefabrykowanych elementów, które przygotowywane są w fabryce, a na placu budowy dochodzi tylko do ich montażu. Dzięki temu cała budowa jest zdecydowanie szybsza, a jakość wykonania wszystkich elementów wyższa. Należy jednak zaznaczyć, że pod budownictwo modułowe podciąga się nie tylko konstrukcje szkieletowe, bo o takich była mowa powyżej, ale także obiekty budowane z kontenerów. W obu jednak przypadkach mamy do czynienia z taką zaletą, jaką jest bardzo krótki czas realizacji całego projektu. Dodatkowo fakt, że w zakres technologii modułowej wchodzą różne rozwiązania sprawia, że metoda ta ma szerokie zastosowanie. Z powodzeniem może być ona bowiem stosowana do budowy całorocznych obiektów mieszkalnych, domków letniskowych, jak i obiektów sprzedażowych czy też usługowych.

Dom modułowyKomfortowe obiekty modułowe z powodzeniem sprawdzają się w roli domów mieszkalnych i letniskowych, w tym wypadku za zalety tego rozwiązania można uznać takie elementy jak: zdecydowanie krótszy czas budowy, wysoką jakość materiałów, dokładność i wytrzymałość poszczególnych elementów. Pewnym punktem spornym jest tu cena, jedni podają, że domy modułowe to znaczna redukcja kosztów związanych z budową, inni natomiast, że jest to rozwiązanie droższe niż tradycyjne metody budowlane. Prawda jak zwykle leży po środku, całkowity koszt budowy zależny bowiem jest od tego, jak złożony jest projekt, jakie konkretnie rozwiązania zostaną zastosowane (technologia szkieletowa, kontenery) itd. W przypadku budownictwa modułowego mieszkalnego zarówno tego szkieletowego jak i kontenerowego należy wskazać także na design. Obiekty te mogą zostać bardzo ciekawie wykończone i to za pomocą różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu mogą one mieć nowoczesny lub też bardziej klasyczny wygląd. Wadą tu jest niższa trwałość obiektów szkieletowych, jak i fakt, że firm zajmujących się taką budową w Polsce nadal nie jest aż tak wiele.

W przypadku obiektów usługowych i handlowych zalety to także szybki czas budowy, mobilność czyli możliwość przeniesienia takiego punktu sprzedażowego w inne miejsce (kontenery), a także ciekawa stylistyka.