Ices Ices

Ochrona twarzy to jedna z najważniejszych kwestii podczas pracy przy maszynach lub materiałach potencjalnie niebezpiecznych. Szczególnie ważna jest odpowiednia ochrona oczu, które są delikatne i bardzo łatwo można je uszkodzić. Dlatego też zalecana jest szczególna uwaga przy wszelkiego rodzaju pracach gdzie obecne są iskry, opiłki metalu, czy też wióry drewna.

Ochrona oczu przy użyciu okularów ochronnych

GogleWszystkie elementy tego typu mogą dostać się do oka i je trwale uszkodzić. W środowisku niebezpiecznym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi właściwej ochrony oczu, a w niektórych przypadkach nawet całej twarzy. W przeciwnym wypadku w razie wypadku pracodawca musi pokryć wszelkie koszta leczenia wraz z wysokim odszkodowaniem. Do ochrony oczu w przemyśle najczęściej wykorzystuje się utwardzone okulary ochronne, które są rozwiązaniem względnie tanim i przy tym praktycznym. Okulary tego typu wykonuje się z wysokiej jakości poliwęglanu o dużym współczynniku twardości. Dzięki temu takie okulary są w stanie wytrzymać nawet uderzenie większego przedmiotu z dużą siłą.

Okulary ochronneDzięki strukturze molekularnej poliwęglanu, siła wszelkich uderzeń rozkładana jest równomiernie po całym materiale. Ma to związek z siatkową strukturą polimerów, które doskonale rozkładają dostarczoną do nich energię kinetyczną. Materiał ten jest także odporny na wysokie temperatury i środki chemiczne. Dlatego też chroni oczy także przed tego typu zagrożeniami. Okulary ochronne powinny przede wszystkim dokładnie przylegać do twarzy, co uniemożliwi drobinkom dostanie się do oczu od dołu lub góry, co mogłoby mieć miejsce w źle zaprojektowanym modelu. Dodatkowe utwardzenie przedniej części zapobiega ich łamaniu oraz uszkodzeniom mechanicznym wynikającym z intensywnego użytkowania. Zauszniki powinny dodatkowo zostać wykonane z materiału, który gwarantuje że nie będą one spadać i nie będą powodować odparzeń. W dużej mierze zwiększa to komfort pracownika, dzięki czemu nie odczuwa on tak bardzo noszenia tych okularów ochronnych. Zależnie od miejsca pracy i charakteru wykonywanych czynności mogą one występować z różnymi, dodatkowymi udogodnieniami, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych czynności.

Wśród drwali bardzo popularne są chociażby okulary barwione lub lustrzane, które dodatkowo chronią przed olśnieniem słonecznym i zwiększają komfort pracy na zewnątrz, jednocześnie chroniąc przed odpryskami ciał stałych tak dobrze jak standardowe okulary ochronne, tylko z dodatkiem filtra światła ultrafioletowego oraz z zabarwieniem redukującym światło słoneczne przenikające przez okulary.