Ices Ices

Wybór odpowiednich okien to sprawa bardzo ważna, bowiem muszą one posiadać konkretne parametry, aby zapobiegać uciekaniu ciepła z mieszkania, co jest ważne zwłaszcza zimą. Takie okna powinny być więc między innymi odpowiednio szczelne. Stojąc przed wyborem okna, będziemy musieli zastanowić się między innymi nad tym, z jakiego materiału powinno być ono wykonane.

Okna z różnych materiałów

oknaNa rynku mamy bowiem dostęp do okien drewnianych, PVC oraz okien aluminiowych. Z którego rozwiązania najlepiej skorzystać? Tak naprawdę nie ma na ten temat jednej odpowiedzi, każdy producent zazwyczaj chwali po prostu swoje okna. Okna drewniane są jednak droższe niż te plastikowe, dlatego to te drugie zyskują coraz większą popularność. Ponadto wyglądają nowocześnie, dlatego doskonale sprawdzają się we współczesnym budownictwie. Oprócz ceny istotne jest też to, że wymagają o wiele mniej zabiegów konserwacyjnych niż okna drewniane. Te muszą być impregnowane regularnie, aby stać się odpornymi na negatywne działanie czynników atmosferycznych, natomiast w przypadku okien plastikowych nie stosuje się takiego zabiegu. Jeśli zależy nam na oszczędności własnego czasu i ograniczeniu zabiegów pielęgnacyjnych do minimum, to właśnie okna plastikowe będą dla nas doskonałym wyborem.

oknaWystarczy bowiem po prostu je myć, a raz do roku nasmarowywać mechanizmy ruchome za pomocą specjalnego oleju. Jeśli jednak bardzo podobają nam się okna drewniane, możemy zdecydować się na te plastikowe, ale pokryte okleiną imitującą drewno. Te spełnią nasze wymagania estetyczne, a pod względem technicznym będą posiadały o wiele lepsze parametry niż okna drewniane. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na okna plastikowe, teraz będziemy musieli wybierać pomiędzy poszczególnymi ich modelami. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę parametr taki jak współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym lepiej, oznacza to bowiem, iż okno zatrzymuje ciepło wewnątrz, na zewnątrz ucieka jedynie jego minimalna ilość. Dobra izolacyjność cieplna okna to podstawa, jeżeli nie chcemy mieć dużych rachunków za prąd. Drugi ważny parametr to odporność na włamanie, to jest ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze w bloku, jak i domków jednorodzinnych.

Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób otwierania, obecnie istnieje wiele okien, ale tylko niektóre modele zapewniają całkowicie wygodną, bezproblemową obsługę. Konkludując, wybór okien do domu nie jest wcale taki prosty – ale to właśnie okna plastikowe cieszą się większym zainteresowaniem niż okna drewniane, dlatego warto wybierać spośród nich.