Ices Ices

Choć osoba, która pozna korzyści wynikające ze stosowania centralnego odkurzania we własnym domu, od razu interesuje sie tylko tym, ile taki system kosztuje, powinniśmy najpierw zapoznać się z wytycznymi branżowymi, aby mieć pewnośc, że zdołamy zapewnić bezpieczeństwo domownikom po montażu takiego centralnego odkurzania. Jakie są to wytyczne?

Ważne kwestie przed montażem odkurzacza centralnego

centralne odkurzanieDotyczą one poszczególnych kwestii, na przykład elektryki, centralnego ogrzewania czy instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej. Warto przyjrzeć się poszczególnym sprawom dokładnie, aby uniknąć potem zaskoczenia, że coś poszło nie tak. Jeśli chodzi o branżę elektryczną, tutaj należy po prostu spełniać warunki podane przez producenta jednostki centralnej. To znaczy, że urządzenie musi zostać podłączone do prądu 230V, nie innego. Centralne odkurzanie należy odpowiednio zabezpieczyć przed osobami postronnymi, aby ograniczyć możliwość porażenia prądem. Jesli więc mamy małe dzieci, najlepiej będzie, jeśli zamontujemy jednostkę centralną w pomieszczeniu, do którego nie mają one dostępu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, to w odpowiedni sposób zabudujmy urządzenie. Możemy skonstruować specjalną obudowę lub umieścić jednostkę w szafie wnękowej, wcześniej zadbawszy o to, aby taka szafa posiadała otwory wentylacyjne. Kolejna kwestia to zabezpieczenie przeciwpożarowe.

centralne odkurzanieObiekt, w którym montujemy centralne odkurzanie, powinien znajdować się w jednej strefie pożarowej, co zapewni nam bezpieczeństwo. Montując centralne odkurzanie, pamiętajmy też o tym, aby przewody rurowe przynależące do systemu nie stykały się w żaden sposób z poprowadzonymi wcześniej przewodami wodno-kanalizacyjnymi lub centralnego ogrzewania. Musimy więc zapewnić nowym przewodom odpowiednią ilość miejsca w warstwie izolacji akustycznej lub termicznej posadzki czy sufitu. Może być więc konieczne na przykład zwiększenie grubości takiej warstwy, ponadto musimy liczyć się z koniecznością dostosowania poziomu, na którym umieszczone są grzejniki oraz otwory okien i drzwi, aby i one nie kolidowały z możliwością poprowadzenia przewodów. Jak widać, wytycznych dotyczących poszczególnych branż, jest naprawdę sporo i tylko ich przestrzeganie pozwoli nam na stworzenie bezpiecznego systemu centralnego odkurzania, który będzie także wydajny.

Jeżeli nie mamy możliwości przestrzegania konkretnej wytycznej, niestety dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy wówczas zrezygnować z montażu centralnego odkurzacza. Pamiętajmy też, że modernizacja zajmuje więcej czasu niż instalacja systemu w danym etapie budowy domu.