Ices Ices

Rekuperacja jest jednym ze sposobów na wymianę powietrza w domu i jednocześnie zapewnienie w pomieszczeniu dopływu ciepłego powietrza. Okazuje się, że dzięki wentylacji grawitacyjne zużyte powietrze może być wymienione na świeże, ale do domu doprowadzone jest powietrze o takiej samej temperaturze, jak to na zewnątrz.

rekuperacja

W związku z tym zimą do domu lub mieszkania napływać będzie zimne powietrze, przez co koszty ogrzewania budynku czy mieszkania będą wyższe. Dzięki technikom, jakie stosuje rekuperacja możliwe jest ogrzanie pobranego z zewnątrz powietrza za pomocą wymienników ciepła. powietrze jest skumulowane i później ogrzewane, a na samym końcu następuje rozprowadzenie ciepłego już powietrza po wszystkich pomieszczeniach w domu.
Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a rachunki za materiały opałowe zmniejszą się nawet o połowę.
Wentylacja grawitacyjna powinna być stosowana niezależnie od systemu rekuperacji. Dzieje się tak dlatego, że jest ona tania w eksploatacji. Nie wiążą się z nią praktycznie żadne dodatkowe koszty. Klimatyzacja np. aby zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu musi wykorzystać energię elektryczną. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma takiej potrzeby. Niestety ten rodzaj wentylacji nie daje jednak zadziwiających efektów.
Wymianie ulega jedynie część powietrza w domu. Co więcej przy tym rodzaju wentylacji pojawiają się jeszcze dodatkowe straty ciepła

Spowodowane koniecznością wietrzenia pomieszczenia poprzez otwieranie okien i drzwi zewnętrznych. Aby uniknąć takich strat ciepła i konieczności płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie warto jest zaopatrzyć się w systemy ogrzewania powietrza zewnętrznego.