Ices Ices

Przy montażu podłogi pływającej należy skupić się oczywiście na stronie estetycznej, ale nie można pomijać tego co niewidoczne. Maty, które wykładane są na wylewkę, przed ułożeniem paneli są bardzo ważne. Zapewniają odpowiednią izolację cieplną i akustyczną, przy tym niwelując wszystkie braki w posadce.

Podkłady z płyt ekologicznych

podkłady pod wykładziny podłogoweJednak ich kupno powinno być zależne od materiału, który będzie ozdabiał wnętrze domu. Podłoga pływająca prezentuje się bardzo dobrze, jednak pomiędzy nią a betonową wylewką tworzy się przestrzeń, którą trzeba odpowiednio wypełnić. Dzięki temu wydłuży się żywotność danego materiału, a także uniknie tworzenia się hałasów. Obecnie na rynku wyróżnia się podkłady z pianki polietylenowej, korka, płyt ekologicznych, XPS, oraz maty kwarcowe. Pierwszy z nich dostępny jest w rolkach, co bardzo ułatwia montaż. Oczywiście produkowany jest w różnych grubościach, tak by dopasować się do różnych powierzchni. Drugi z nich to materiał w pełni naturalny, uzyskiwany z kory dębu korkowego. W wielu sklepach branżowych dostępny jest w formie arkuszy, które z reguły osiągają od 2 do 3 milimetrów, a czasami nawet 10. Materiał ten jest trwały i nie przenosi drgań, tłumiąc wszystkie dźwięki, co zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną pomieszczenia. Dodatkowo jest elastyczny, co sprawia, że nawet przy dużym obciążeniu z czasem wróci do swoich rozmiarów.

podkłady pod wykładziny podłogoweJedną z jego najlepszych zalet jest odporność przed wilgocią, grzybami i pleśniami. Na rynku dostępny jest również gumokorek, czyli po prostu korek wzmocniony gumą. Trwałe podkłady pod wykładziny podłogowe produkuje się również w postaci płyt ekologicznych, które wykonywane są z rozdrobnionego i sprasowanego drewna. Tak samo jak w przypadku wcześniej wymienionych mat dostępne są w różnych grubościach. Najczęściej jednak produkuje się je w arkuszach 5 bądź 7 milimetrowych. W przypadku polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS idealnie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Zapewniając dobrą izolację akustyczną i cieplną. Podczas ich produkcji tworzy się z nich rolki, bądź arkusze, więc każdy jest w stanie dobrać najlepszy dla siebie kształt. Maty kwarcowe również sprawdzą się przy posadzkach, które zapewniają ciepło w mieszkaniu. Przede wszystkich mają bardzo niski współczynnik oporu cieplnego. Dodatkowo stosowanymi podkładami są również papier falisty i tektura karbowana.

Niezależnie od materiału, z którego zostanie wykonana podłoga należy dokupić do niej podkład. Najlepiej jest zrobić to w tym samym sklepie, gdzie można dostać produkt o takich samych wymiarach jak dany materiał na posadzkę. W ten sposób zabezpieczymy swoje wnętrze nie tylko pod względem izolacji cielnej i akustycznej, ale również wydłużymy żywotność podłogi.