Ices Ices

Powszechnie osoby nie zajmujące się na co dzień wykonywaniem remontów oraz nie interesujące się budownictwie oraz wystrojem wnętrz nie odróżniają szpachli gipsowej od gładzi gipsowej. Często te dwa produkty są ze sobą mylone, a ich nazwy stosowane jako synonimy. Jednak w rzeczywistości są dwa, różne produkty i zastosuje się jej w innym celu.

Zastosowanie szpachli gipsowej i gładzi

szpachla gipsowaGips szpachlowy wykorzystywany jest do wygładzania i korygowania powstałych nierówności, jak i wprowadzania precyzyjnych kątów oraz płaszczyzn zarówno ścian, jak i sufitów. Decydują o tym najczęściej jego wytrzymałość oraz możliwość nakładania jednorazowo grubej warstwy. Ponadto szpachla gipsowa charakteryzuje się wysoką przyczepnością do zastosowanego podłoża, a także służyć może do montowania poszczególnych, niewielkich elementów z gipsu, jak i do łączenia prefabrykatów. Cechuje się również większą trwałością niż gładź gipsowa, a także stanowią trudniejszy materiał do zeszlifowania. Gipsy szpachlowe doskonale sprawdzają się przede wszystkim w starym budownictwie, tam gdzie ściany oraz sufity nie posiadają odpowiedniego poziomu oraz pionu. Natomiast gładź gipsowa wykorzystywana jest do wyrównania powierzchni ścian i sufitów, tak aby były idealnie gładkie.

szpachla gipsowaDzięki gładzi można uzyskać estetyczniejszy i korzystniejszy efekt wizualny. Gładzie gipsowe niwelują nieznaczne nierówności, które powstały wskutek zdjęcia tapet lub pozostawione na etapie wcześniejszych prac. Drobne uziarnienie gładzi wpływa jednak niekorzystnie na wytrzymałość mechaniczną materiału. Niewątpliwą zaletą niektórych rodzai gładzi szpachlowych jest to, iż można wyrównywać ich powierzchnię za pomocą wody lub szpachli metalowej. Jednak na rynku istnieje tyle rodzajów gładzi jak i gipsu szpachlowego, że konsument, który nie posiada odpowiedniej wiedzy z zakresu doboru materiałów budowlanych, może mieć problem z dobraniem właściwych komponentów. Oprócz gładzi gipsowych na rynku dostępne są także gładzie cementowe oraz wapienne, jak i polimerowe. Gładzie wapienne wykorzystywane są najczęściej w pomieszczeniach o podwyższonych wymogach sanitarnych, na przykład w kuchniach lub spiżarniach. Właściwości, jakie posiada wapno sprawiają, iż gładź staje się w wyższym stopniu wytrzymała na skażenia biologiczne, jakimi są grzyby oraz pleśń. Polimerowa nadaje wnętrzom estetyczny wygląd, stosuje się ją do poprawy jakości wcześniej nałożonych warstw innym rodzajem gładzi.

Podczas szpachlowania ścian oprócz odpowiednio dobranych gładzi i szpachli gipsowych, są także profesjonalne materiały i narzędzia, a także temperatura. Wszelkie typy gładzi wymagają innych rodzai narzędzi, oraz temperatury, jednak nie powinna ona przekraczać dwudziestu pięciu stopni Celsjusza.