Ices Ices

Drewno zalicza się do materiałów łatwopalnych, dlatego też elementy drewniane w budownictwie powszechnie konserwuje się i zabezpiecza nie tylko przed działaniem szkodników i wilgoci, lecz również płomieni. Wszystko ma rzecz jasna swoją granicę wytrzymałości, dlatego drewniane budynki, w tym domy z bali, mogą zostać poważnie uszkodzone przez ogień.

Historia o domu z pali

dom-z-balaWyobraźmy sobie małą iskierkę. Albo płomyk. Albo pochodnię i trzy kanistry benzyny, bo po co się ograniczać. Wyobraźmy sobie domy z bali, takie prawdziwe, porządne, bardzo ładne i starannie ozdobione snycerskimi detalami domy drewniane z bali. Wielu osobom szalenie się podobają. Niektóre naprawdę oszalały, bo im akurat nie. Mogą być to małe domki letniskowe gdzieś w lesie lub na innym końcu świata, mogą to również być domy drewniane całoroczne. Te drugie są oczywiście większe, zbudowane z większej ilości czystego drewna, a mniejszej niepalnego ocieplenia. Niewykluczone, że są wciąż w stanie surowym, a może są to domy z bali pod klucz i zostały już wykończone i urządzone. Wyobraźmy sobie teraz, co można zrobić z kanistrami, benzyną i ogniem. Wyobraźmy sobie na przykład czerwoną łunę pożaru, który stopniowo pochłania cały dom, przeskakuje po trzcinowym dachu, nieśmiało dobiera się do ostatków i ozdobnych końcówek krokwi, wypełnia budynek, a dookoła unosi się gęsty, czarny dym, efekt palenia się lekko wilgotnego, żywicznego drzewa.
Wszyscy to widzą? Są sobie w stanie wyobrazić ten ogień? Te kłęby dymu zasnuwające budynek, powietrze rozedrgane od nieznośnego gorąca? Słyszycie krzyki przerażonych lub zrozpaczonych ludzi? To teraz proszę zdmuchnąć zapałkę i odstawić kanister do garażu. Matka nie uczyła, że ogniem się nie bawi?