Ices Ices

W dużych domach jednorodzinnych często obok kuchni znajduje się jadalnia i to tam spożywa się posiłki. Warto więc, by była ona zaprojektowana w sposób nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny wizualnie, aby wspólne rodzinne obiady czy kolacje były dla każdego domownika prawdziwą przyjemnością. O czym więc pamiętać przy projektowaniu wnętrz takich jak jadalnie?

Wybór mebli do jadalni

projektowanie wnętrzPrzede wszystkim o tym, że fakt, iż najważniejszymi meblami są tam krzesła i stół, nie oznacza wcale, że musimy zaniedbywać pozostałe kwestie takie jak wybór podłogi czy koloru ścian. Oprócz stołu i krzeseł mogą pojawić się także inne meble, na przykład stylowy kredens. Zacznijmy jednak po kolei. W pierwszym kroku projektowania, powinniśmy ocenić wielkość pomieszczenia i to, czy faktycznie zmieści się w nim coś poza stołem i krzesłami. Wybierzmy też kolor ścian oraz rodzaj posadzki. Jeśli chodzi o ściany, najlepiej sprawdzają się jasne, stonowane barwy, ze słonecznej palety farb. Ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie jadalni w stylu prowansalskim, a więc wykorzystując te barwy, które kojarzą się z piękną Prowansją. Będą to więc nie tylko różnie odcienie barwy żółtej, ale też lila róż, błękit, zieleń. Jeśli chodzi zaś o posadzkę, tutaj zdania są podzielone, znajdziemy zarówno wielu zwolenników wykorzystania płytek podłogowych, jak i tych, którzy uważają, że w jadalni o wiele lepiej sprawdzą się drewniane panele.

projektowanie wnętrzFaktycznie oba rozwiązania są dobre i tutaj projektanci są zgodni. Wszystko zależy od tego, na jakim charakterze wnętrza bardziej nam zależy. Panele podłogowe potrafią bowiem wprowadzić do każdego pomieszczenia odrobinę ciepła i przytulności. Będzie to więc doskonały wybór do jadalni, gdyż cała rodzina zasiadająca przy stole poczuje dzięki temu właśnie taki przyjemny klimat. Z kolei płytki podłogowe są nieco chłodniejsze, ale bardzo trwałe i wytrzymałe. Ponadto jeśli jadalnia jest łączona z kuchnią, wówczas dzięki płytkom utrzymamy harmonię. Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz takich jak jadalnia, jest zakup stołu oraz krzeseł. Zazwyczaj wybiera się stoły prostokątne, gdyż są o wiele bardziej komfortowe niż te okrągłe. Jeśli rodzina liczy 4-osoby, najlepiej zdecydować się na stół 6-osobowy.

W ten sposób nie będzie nigdy kłopotów z rozmieszczeniem gości. Wiele projektów wnętrz uwzględnia właśnie taką zasadę – liczba domowników plus dwa wolne miejsca. Jest to najbezpieczniejsze. Jeśli chodzi zaś o krzesła, do jadalni dobrze pasują te drewniane, a w nowoczesnych wnętrzach nawet te z tworzyw sztucznych. Jak widać, w projektowaniu jadalni nie ma właściwie żadnych ograniczeń.