Ices Ices

Energia odnawialna stała się niesamowicie popularnym tematem w ostatnich latach. Jesteśmy w pełni świadomi wyczerpujących się złóż paliw kopalnych na naszej planecie i chcemy tę wizję w jakiś sposób jak najbardziej oddalić. Jednym ze sposobów są właśnie źródła energii odnawialnej i czystej, co nawiązuje do kolejnego problemu.

Skąd popularność fotowoltaiki?

ogniwa fotowoltaiczneProdukcja energii w sposób konwencjonalny produkuje ogromną ilość zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery naszego ekosystemu. Jak dobrze wiemy skutkuje to powiększaniem się dziury ozonowej, co z kolei wpływa na globalne ocieplenie klimatu. Wszelkie tego typu reakcje spalania powodują powstawanie wolnych rodników, czyli elementów chemicznych posiadających wysoki poziom elektroujemności, a co za tym idzie chcących za wszelką ceną utworzyć nowe wiązania chemiczne. W ten sposób rozbijają one atomy ozonu budujące warstwę ozonową chroniącą naszą planetę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, czego rezultatem jest powiększanie się dziury ozonowej. Na szczęście nasza świadomość znacząco wzrosła w ostatnich latach i zaczęliśmy korzystać z różnego rodzaju filtrów ograniczających emisję, oraz z alternatywnych źródeł energii. Niezwykle popularna stała się energia słoneczna produkowana dzięki przetwarzania energii fotonów w panelach fotowoltaicznych. W ten sposób energia głównie cieplna przekształcana jest na energię elektryczną.

ogniwa fotowoltaiczneTego typu rozwiązanie stało się niesamowicie powszechne i popularne na skalę naszego kraju. Wiele osób montuje tego typu panele w swoich domach, kampingach, czy po prostu domkach działkowych, lub letniskowych. W wypadku tych ostatnich dwóch są one w stanie zapewnić całe zasilanie przy odpowiedniej wielkości, z kolei w domach korzysta się z tego głównie jako zasilania pobocznego, które jest w stanie dostarczyć energię elektryczną chociażby do oświetlenia, czy pomniejszych urządzeń elektrycznych. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne, gdyż pozwala na realna oszczędność, wydając mniej na prąd w każdym miesiącu. Jeszcze niedawno wiele osób nawet by nie myślało o zakupie paneli słonecznych ze względu na ich wygórowaną cenę. Jednak ogniwa fotowoltaiczne w dobrej cenie są już dzisiaj kompletną codziennością i nie ma co się zbytnio przejmować kosztami, gdyż stały się one bardzo niskie.

Nie jest już to sprzęt niezwykle wysokiego zaawansowania technologicznego, jakie to wrażenie spełniało jeszcze parę lat temu, dlatego też jego cena znacznie spadła. Dodatkowo rynek stał się zdecydowanie bardziej konkurencyjny, a więc naturalnie ceny i tak musiały powędrować w dół. Panele tego typu nie są jakoś niesamowicie drogie, a pozwalają na bardzo dużą oszczędność, a szczególnie w sezonie letnim.