Ices Ices

Atrakcyjnie wyglądające zabytki możemy znaleźć w każdym mieście – są często odwiedzane, oczywiście konserwatorzy czuwają nad nimi, jednak nie jest niczym dziwnym, że wraz z upływem czasu zaczynają niszczeć. Zresztą nie tylko one, ale także teren wokół nich. Płyty chodnikowe pękają, co sprawia, że otoczenie przestaje dobrze się prezentować.

Pielęgnacja terenu wokół zabytku

betonowa kostka brukowa z ToruniaDo zadań osób opiekujących się miejskimi zabytkami, powinna należeć także troska o najbliższe tereny wokół. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład położenie nowej kostki brukowej. Nada ona otoczeniu świeży wygląd, choć tak naprawdę wiele się nie zmieni – to naprawdę warto zrobić, gdyż niewiele wysiłku pozwoli nam na odświeżenie miejsca! Kostka brukowa dostępna jest u producentów w różnych wersjach, dlatego nie musimy decydować się na tą najzwyklejsza, choć wiadomo, że najbardziej popularna jest betonowa kostka brukowa z Torunia, która pokrywa niemal każdą ulicę w tym mieście. Jednak wokół zabytków lepiej postawić na bardziej wyrafinowane rodzaje kostki – na przykład na tę wykonaną z piaskowca. Ma ona bardzo ładną barwę i wygląda niezwykle estetycznie. Ponadto każda kostka może mieć nieco inny odcień, dlatego za jej pomocą można tworzyć ciekawe mozaiki, łączyć ją w różne kształty.

betonowa kostka brukowa z ToruniaNie musimy też martwić się o jej wytrzymałość – raz położona, na pewno będzie dobrze trzymać się przez następne kilkadziesiąt lat, dlatego ponowne odświeżenie terenu wokół zabytków nie będzie czekać nas zbyt prędko. Po położeniu takiej kostki, możemy zająć się terenem zielonym. Wystarczy przycięcie trawy, zasadzenie jakichś drzewek – może magnolii? Oraz kilku roślin. I już całość będzie prezentować się zupełnie inaczej niż przedtem! To sprawi, że turyści będą już z daleka zachęceni do skierowania się właśnie w te strony. Przyda się też mała architektura – estetyczne, drewniane ławeczki pozwolą turystom chwilę odpocząć przed wybraniem się w dalszą drogę. Jak widać, nie potrzeba wiele, aby zupełnie zmienić otoczenie i sprawić, że stanie się ono prawdziwie atrakcyjne. O tym powinny pamiętać jednak nie tylko osoby opiekujące się zabytkami – również właściciele własnych lokali muszą dbać nie tylko o ich wnętrze, ale także o otoczenie, gdyż to one jest pierwszym, co przyciąga klientów do danej restauracji czy kawiarni.

Podobnie jeśli posiadamy własną posesję – odwiedzający nas goście zwrócą swoją uwagę najpierw na nasz ogródek i na estetykę podjazdu, a dopiero potem zapoznają się z wnętrzem domu. Dlatego warto dbać o te, wydawałoby mi się mało znaczące, detale.