Ices Ices

Oświetlenie typu LED stało się niezwykle popularne w ostatnich latach, popularne do tego stopnia, że znacznie wyparło z rynku inne typy oświetleń takie jak tradycyjne żarówki wolframowe, czy halogeny. Te pierwsze były popularne dawniej, gdyż praktycznie nie było żadnej alternatywy. Takie tradycyjne oświetlenie pochłaniało ogromną ilość energii nie będąc przy tym zbyt wydajnym.

Popularność profili LED – skąd wynika?

profil ledWymagało ono nagrzewania wolframowego żarnika do wysokich temperatur co znacząco zmniejszało jego żywotność, przez co żarówki tego typu bardzo szybko się przepalają. Dają one przy tym światło o niezbyt ciekawej barwie, której zmiana jest niemożliwa. Halogeny są z kolei typem oświetlenia względnie podobnym do tego tradycyjnego. Charakteryzują się one generowaniem bardzo intensywnego światła, przy względnie dużym poborze mocy tak samo jak żarówki wolframowe. Jednak halogeny posiadają możliwość zmiany barwy światła, a przy swoim dużym nagrzewaniu się są znacznie bardziej trwałe niż żarówki tradycyjne. Dlatego też używane są one głównie w oświetleniach, od których wymaga się ogromnej intensywności i dużego zasięgu. Jednak w przeciwieństwie do tych dwóch, oświetlenie typu LED sprawdza się dobrze praktycznie we wszystkich warunkach. Jest ono bardzo wielozadaniowe i po odpowiedniej konfiguracji sprawdza się praktycznie wszędzie.

profil ledLEDy jeszcze niedawno używane były głównie jako oświetlenie ozdobne, jednak od jakiegoś czasu znajdują swoje zastosowanie także jako oświetlenie główne. Coraz popularniejsze stają się taśmy LED, które oferują ciekawe i oryginalny efekt we względnie niskiej cenie. Dlatego też coraz to więcej osób decyduje się na montaż właśnie ich, zamiast oświetlenia tradycyjnego. Jednak same, gołe taśmy nie są zbyt wytrzymałe i mogą ulegać uszkodzeniom, dlatego też ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Idealnym rozwiązaniem jest na przykład profil LED z aluminium. Są one wytrzymałe i oferują dobrą ochronę dla taśm ukrytych w ich wnętrzu. Dodatkowo zamontowany w nich klosz rozprasza światło rozmywając tym samym punkty świetlne, które przestają być widoczne, co sprawia, że takie oświetlenie wygląda jeszcze lepiej. Dodatkowo ryzyko uszkodzeń mechanicznych taśmy schowanej w takim profilu jest znikome. Dlatego też zakup jej jest bardzo sensownym pomysłem.

Profile można montować w wielu miejscach, wykonywane są one także w różnych rodzajach co stwarza ogromną różnorodność sposobów montażu. Profile mogą być montowane na elementach wyposażenia, pod nimi, w sufitach podwieszanych, a nawet w ścianach co pozwala na uzyskanie ciekawie wyglądającego oświetlenia.