Ices Ices

Otwierając własną firmę produkcyjną, oprócz hali, w której będzie odbywać się wykonywanie danego towaru, należy zbudować także halę magazynową, służącą do przechowywania zapasów wytworzonego asortymentu. Tworząc projekt takiej hali, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii, między innymi materiał, który wykorzystamy do budowy – zależy nam przecież na tym, aby budynek charakteryzował się dużą wytrzymałością, która pozwoli na jego długoletnie eksploatowanie.

Wybór miejsca i materiałów na wiatę magazynową

budowa hali magazynowejPrzy tym ważne jest, żeby cena budowy nie była zbyt wysoka. Budowa hali magazynowej nie wygeneruje dużych kosztów, jeśli podstawowym materiałem konstrukcyjnym będzie stal. Wśród pozostałych materiałów znajdzie się między innymi wełna mineralna twarda do ocieplenia budynku, membrana dachowa oraz blacha trapezowa, która zostanie użyta jako pokrycie dachowe. Wybierając firmę, która zajmie się budową hali magazynowej, zwróćmy uwagę na to, czy przygotuje ona dla nas projekt montażu, gdyż pracownicy mogą podjąć się prac jedynie na jego podstawie, a także z uwzględnieniem planu bezpieczeństwa. W związku z BHP, konieczne jest także, aby wszystkie urządzenia wykorzystywane do montażu posiadały atesty. Stan tych urządzeń powinien być też sprawdzany codziennie, przed rozpoczęciem robót danego dnia. Dotyczy to zarówno pomostów roboczych, zawiesi, jak i drabin czy jarzm zastrzałów oraz stempli.

budowa hali magazynowejIstotne jest również to, że roboty montażowe mogą być prowadzone jedynie w określonych warunkach atmosferycznych – jeżeli prędkość wiatru wynosi powyżej 10 m/sek, wówczas nie należy dopuszczać pracowników do prowadzenia montażu, podobnie jak wtedy, gdy widoczność jest już zła – na przykład o zmroku, w nocy, a także przy wystąpieniu mgły, chyba że stanowiska pracy są dobrze oświetlone. Pracownicy powinni zwracać uwagę także na to, czy każdy z elementów konstrukcji posiada dostateczną sztywność. Jeśli nie, wówczas należy pomyśleć o ich prowizorycznym wzmocnieniu przed podniesieniem, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia. Firmy zajmujące się wykonywaniem konstrukcji stalowych, muszą też w odpowiedni sposób przygotować grunt pod fundamenty.

Jest nim najczęściej piasek średnio zagęszczony, na którym umieszcza się warstwę chudego betonu, izolację przeciwwilgociową, podsypkę, a następnie zbrojoną płytę betonową o odpowiedniej grubości. Sama zaś konstrukcja stalowa hali powinna być wykonywana pod okiem wykwalifikowanych inżynierów. Prace trwają zwykle kilka tygodni – po tym czasie ocieplona hala stalowa zostaje oddana do użytku.