Ices Ices

Woda jest zdecydowanie bardzo niszczycielskim żywiołem, potrafi pozbawić ludzi dobytku ich życia w zaledwie parę sekund. Staramy się jak najbardziej przed nią zabezpieczać, jednak nie zawsze wychodzi to tak dobrze, jak powinno. Wystarczy lekka nieszczelność by odczuć niszczycielski charakter wody. Jedna szczelina wystarczy, by woda ją drążyła i systematycznie powiększała z powolnym upływem czasu.

Dlaczego hydroizolacja jest taka ważna?

skuteczna izolacja budynkówDodatkowo taki napływ wody osłabia materiały budulcowe, a więc ryzyko uszkodzenia większej części budynku jest niezwykle wielkie. Osłabione materiały są bardzo podatne na uszkodzenia i często wystarczy jakiś mniejszy czynnik zewnętrzny, by stała się jakaś tragedia. Napęczniały od wody beton jest niezwykle nietrwały, a jeśli był on drążony latami przez wodę, to jego struktura na pewno została znacząco osłabiona. W takiej sytuacji wystarczy jakiś chociażby większy wstrząs tektoniczny, aby wszystko legło w gruzach. Dlatego też niezwykle ważna jest skuteczna izolacja budynków. Odpowiednie zaizolowanie domu od wody potrafi zrobić gigantyczną różnice. Oprócz skutków czysto technicznych i budowlanych, wilgoć przedostająca się do domu ma także wpływ na ciała ludzi i ich samopoczucie. Zwiększenie poziomu wilgoci w domu niesie za sobą wiele konsekwencji. Chociażby powietrze w takim domu zaczyna tracić na jakości, staje się ono coraz bardziej duszne i nieprzyjemnie wilgotne, co z czasem tworzy charakterystyczny zapach stęchlizny. Powoduje to, że wszelkie rzeczy jakie suszymy przejmują ten nieprzyjemny zapach, ale także przyczyniają się do zwiększenia wilgotności w powietrzu.

skuteczna izolacja budynkówPrzy odpowiedniej izolacji fundamentów, oraz ścian budynku taka sytuacja nie ma prawa bytu, wilgoć nie jest w stanie skutecznie przeniknąć do powietrza wewnątrz domu jeśli warstwa izolacji jest solidna i dobrze zaaplikowana. W przeciwnym wypadku możemy także spodziewać się rozwijającego się grzyba, który może być okropnie niezdrowy dla mieszkańców takiego domostwa, a szczególnie groźny dla małych dzieci i alergików. Dlatego też dla wysokiego komfortu mieszkania taka izolacja jest niezwykłe ważna i nie powinniśmy o niej ani zapominać, ani na niej oszczędzać, gdyż w przeciwnym wypadku skutki mogą być nieprzyjemne, a nawet tragiczne. Często nawet nie jesteśmy świadomi obecności wilgoci po zakupie nowego domu, czy mieszkania, jednak jeśli dowiadujemy się o jej istnieniu to warto temu przeciwdziałać jak najszybciej. Taka izolacja musi być zamontowana w sposób profesjonalny, inaczej nie będzie skuteczna. Jej naprawa, lub ponowne zamontowanie często oznacza odsłonięcie fundamentów, gdyż to właśnie od wody w ziemi i ogólnie z gleby przedostaje się najwięcej wilgoci do wszelkich budynków.

Odpowiednia naprawa i dodatkowa izolacja gwarantuje spokój na wiele lat, czasami dobrze zrobiona izolacja działa nawet dożywotnie. Dlatego też nie warto udawać, że nic się nie dzieje, gdyż będzie tylko coraz gorzej. Zdecydowanie lepiej szybko podjąć akcję i zainwestować w porządną izolację swojego budynku.