Ices Ices

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć częstotliwość korzystania z kominka. Czy będzie on używany okazjonalnie, czybędzie stanowić podstawowe źródło ciepła w domu. Dobry wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury, a także jej nagłe zmiany.

Ważne aby nie był podatny na korozje i oddawał ciepło jeszcze przez długi czas po zgaszeniu paleniska. Wymagania te spełniają wkłady kominkowe z żeliwa lub płyt stalowych, lecz nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich jest lepszy. Wkłady z żeliwa są grubsze i masywniejsze. Jeżeli są odlewane, nie ma w nich łączeń i spawów, dzięki czemu są bardzo szczelne. Jeśli są natomiast skręcane, to po pewnym czasie mogą się rozszczelnić. Natomiast wkłady kominkowe Poznań za stali są prostsze i lżejsze. Przy stosowaniu wkładów stalowych konieczne staje się wyłożenie paleniska elementami akumulującymi ciepło. Ciekawym rozwiązaniem są wkłady kominkowe ze szkła. Mogą być one przeszklone z jednej, dwóch, trzech, a nawet wszystkich czterech stron. Warto rozważyć wybór kominka z rozwiązaniem pozwalającym dłużej zachować czystość szyby poprzez tak zwaną kurtynę powietrzną. Po dokonaniu wyboru właściwego wkładu kominkowego warto zwrócić uwagę ma jegomoc i sprawność. Moc na ogół dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany kominek.

Zbyt duża moc będzie przyczyną przegrzewania domu, a zbyt mała nie zapewni odpowiedniej ilości ciepła. Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania domu (kominek z płaszczem wodnym), moc nominalną trzeba porównać z przyjętym orientacyjnie zapotrzebowaniem na ciepło. Jeżeli zaś chodzi o sprawność wkładu kominkowego to nie powinna być ona mniejsza niż siedemdziesiąt procent.