Ices Ices

W sytuacji, gdy chcemy przeprowadzić naprawę sufitu w budynku, do którego prowadzi jedynie niezbyt duża klatka wejściowa, może nam się wydawać, że będziemy musieli zaufać jedynie sile własnych rąk, ponieważ żadna przydatna maszyna nie zmieści się do takiego pomieszczenia.

Małe dźwigi są przydatne

małe dzwigi budowlaneJednakże nie jest to prawdą, gdyż obecnie na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania w postaci kompaktowych maszyn budowlanych, wśród których wymienić można na przykład mini dźwigi. Wyróżniają się one niewielkimi rozmiarami i niską wagą, która rzadko kiedy przekracza 1,5 tony. Dzięki małym gabarytom, taki dźwig w trybie transportowym (a więc bez uniesionego wysięgnika) może swobodnie przemieszczać się nawet po ciasnych przestrzeniach takich jak właśnie klatki wejściowe. Ponadto wówczas dźwig taki wywiera jedynie niewielki nacisk na podłoże. Mimo niewielkich rozmiarów taka maszyna może mieć duży udźwig – około tony. Nie traci przy takim ładunku stabilności i nie wywraca się, ponieważ została odpowiednio wyważona. Ponadto na rynku obok klasycznych dźwigów znajdują się też dźwigi-pająki, czyli takie maszyny, w których zastosowano dodatkowe wsporniki przypominające wyglądem właśnie pajęcze odnóża.

małe dzwigi budowlaneTo jeszcze dodatkowy czynnik, który zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania zadań z użyciem mini dźwigu. Funkcjonalne małe dzwigi budowlane są przydatne także dlatego, że umożliwiają naprawdę skuteczne manewrowanie ładunkiem nawet wówczas, gdy znajdują się bardzo blisko niego. Warto przypomnieć sobie, jak działają klasyczne duże żurawie – aby podnieść ładunek z ziemi, muszą znajdować się w dużej odległości od niego, wówczas wysięgnik rozkłada się w kierunku ładunku, a chwytak unosi towar. W przypadku małych dźwigów budowlanych, maszyna może znaleźć się naprawdę blisko ładunku i jeszcze być w stanie go pochwycić. Zatem idealnie sprawdzi się w miejscach ciasnych, ograniczonych ścianami. Jeżeli zdecydujemy się na mini dźwig-pająk, wówczas nie musimy też martwić się tym, że jego montaż oraz późniejszy demontaż (odczepianie wsporników zakończonych przyssawkami od podłoża) będzie zabierał dużo czasu – tak się nie dzieje, ponieważ producenci zadbali o możliwość szybkiej konfiguracji tych maszyn.

Ponadto są one proste w transporcie, ponieważ nie zajmują wówczas wiele miejsca, można je na przykład umieścić na lawecie ciężarówki i przewieźć bez problemu w miejsce oddalone o dowolną ilość kilometrów. Podsumowując, dźwigi kompaktowe są niezastąpionymi obecnie urządzeniami w wielu pracach montażowych oraz na wielu budowach.