Ices Ices

W obecnych czasach ważne jest, by mieszkanie było zabezpieczone jak najlepiej. Dlatego coraz bardziej popularne stają się drzwi i okna antywłamaniowe.

Drzwi antywłamaniowe zrobione są zazwyczaj z wytrzymałego materiału. Zostają wyposażone w specjalny zamek, który trudno jest wyłamać, przeciąć czy otworzyć wytrychem. Okna antywłamaniowe posiadają zazwyczaj grubsze szyby, co praktycznie uniemożliwia ich wybicie. Ponadto mogą być zamykane na klucz. Jest to nie tylko dobra ochrona przed złodziejem – to także pewność, że małe dziecko nie otworzy samo okna.
Jednak nie tylko włamywacze są zagrożeniem dla domu. Warto zabezpieczyć się także przed możliwością pożaru. Niekiedy możliwe jest połączenie tych dwóch funkcji – najlepiej jest więc zakupić drzwi i okna przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe. Nawet jeśli ich „dodatkowe funkcje” nie okażą się potrzebne, to dzięki wytrzymalszym materiałom mogą one służyć o wiele dłużej. Warto więc sprawdzić, czy ich zakup nie będzie bardziej opłacalny.
Drzwi przeciwpożarowe są zazwyczaj wykonane z niepalnego materiału. Ich zadaniem jest niedopuszczenie dymu do dalszych pomieszczeń, co znacznie zmniejsza ryzyko zaczadzenia. Takie drzwi mogą być wykonane z odpowiednio zabezpieczonego drewna lub ze stali. Oprócz ognioodporności mają one także inną zaletę – zazwyczaj są również dźwiękoszczelne, co jest bardzo praktyczne, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się w bloku. Przy zakupie drzwi warto spytać więc nie tylko o klasę przeciwpożarową, ale dodatkowo jeszcze o ich możliwości izolacji dźwięków.

To, że drzwi przeciwpożarowe są wykonane zazwyczaj z odpornego i grubego materiału, nie oznacza oczywiście, iż ich wygląd musi być surowy. Często są one bardzo ładne i ozdabiane (na przykład szybami o ciekawych kształtach).