Ices Ices

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aby ochronić materac przed bakteriami i roztoczami nie wystarczy je tylko wietrzyć. Oczywiście, odpowiednia higiena w sypialni i dobrze wysuszony materac dodaje komfortu, jednak nie chroni przed działaniem złośliwych bakterii, szczególnie jeżeli nie jest to materac hipoalergiczny. By spać na bezpiecznym i wygodnym materacu, warto postawić na dodatkową ochronę.

Czy warto kupować nakładki na materac z gumką?

nakładki na materac na gumkiWiele sklepów poleca nakładki na materac na gumki, jako świetne dopełnienie, zabezpieczające materac przed szkodliwymi czynnikami. Nawet jeżeli na powierzchnię materaca zostanie wylany sok lub nakładka zostanie pobrudzona w inny sposób, zawsze można ją zdjąć i wyprać, tak jak dba się o czystość pościeli, przy czym, należy pamiętać, że niektóre modele nie są wodoodporne, jednak ich obecność pomaga w powstrzymaniu choć niewielkiej części płynu przed wchłonięciem. Zazwyczaj pierze się ją w średniej temperaturze, sięgającej sześćdziesiąt stopni Celsjusza, jednak warto trzymać się ściśle indywidualnych wskazówek producenta. Dzięki temu zabezpieczający materac pokrowiec nie jest narażony na działanie czynników zewnętrznych. Obecność nakładki jest szczególnie ważna, gdy oryginalny materac nie posiada tego pokrowca, jednak nawet jego obecność nie przeszkadza w zamontowaniu nakładki.

nakładki na materacWarto pamiętać, że odpowiednie zadbanie o miejsce, na którym się śpi, skutkuje przedłużeniem żywotności materaca. Dzięki temu, że do jego wnętrza, czyli do piankowego lub sprężynowego wypełnienia nie dostają się zabrudzenia, zachowuje on o wiele dłuższą świeżość i sprężystość. Po kilkuletnim użytkowaniu jednego materaca może się okazać, że jest to bardzo wysłużone i niebezpieczne legowisko, a jego sprężystość nie jest taka jak dawniej. Odpowiednio miękkie podłoże pozwala wyspać się każdego dnia, by rano obudzić się wypoczętym, a na nocy spędzonej na zbyt wysłużonym materacu można poczuć ból w niektórych miejscach ciała. Dodatkowo, w trakcie odpoczynku ciało bardzo blisko przylega do białego podłoża, więc pot oraz naskórek, który jest doskonałą pożywką dla roztoczy, mogą wnikać w głębsze warstwy materaca, a tego lepiej unikać.

Kolejną zaletą nakładki jest możliwość jej szybkiego zdejmowania, gdy jest wyposażona w łatwe do zamontowania gumki. Warto zadbać o dobry sen, szczególnie że w łóżku spędza się wiele godzin w ciągu dnia. Materac, oprócz tego, że powinien być dobrany do wagi i preferencji użytkownika, nie powinien zagrażać jego życiu poprzez namnażanie dodatkowych wirusów, więc wymienna i możliwa do wyprania nakładka sprawdzi się w każdym łóżku. Drobna inwestycja może powstrzymać namnażające się zarodniki.