Ices Ices

Zasoby naturalne paliw kopalnych są ograniczone. Węgiel, obecnie podstawowy surowiec używany do produkcji energii elektrycznej, kiedyś się skończy. Już teraz ubywa go bardzo szybko, co wiąże się też ze wzrostem jego ceny. W związku z tym sieci energetyczne także podwyższają koszt prądu. Zwykły domownik może być więc zaskoczony wysokością swojego rachunku za prąd, gdy wydaje mu się, że wcale tak dużo nie zużywał energii. Z pewnością, jeżeli zależy mu na oszczędnościach, będzie szukał rozwiązań alternatywnych.

Energia odnawialna – fotowoltaika

panele fotowoltaiczneCzy je znajdzie? Tak, wystarczy bowiem skorzystać ze źródeł energii odnawialnej, co obecnie staje się coraz bardziej popularne. Takim źródłem są na przykład promienie słoneczne. To je wykorzystują panele fotowoltaiczne, aby produkować prąd. W pierwszej chwili może jednak odstraszać wysoka cena takich paneli. Kosztują one bowiem kilkanaście tysięcy, co dla wielu przeciętnych osób jest kwotą zbyt dużą, by pozwolić sobie na taki nagły wydatek. Jednakże nie oznacza to, że powinniśmy zapomnieć o tego typu rozwiązaniu. Wystarczy udać się do urzędu gminy, aby dowiedzieć się, czy przewidziano w budżecie dofinansowania na systemy fotowoltaiczne. Na takie dotacje z Unii Europejskiej na rzecz ekologicznych sposobów produkcji prądu mają szansę zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy.

panele fotowoltaiczne Możemy otrzymać nawet do 80% zwrotu ceny zakupionych paneli, więc jest to naprawdę duża kwota. Pozostały koszt zwróci nam się wraz z czasem eksploatacji fotowoltaiki, nie będziemy bowiem płacić sieci energetycznej za prąd. A wręcz przeciwnie – sami możemy sprzedawać nasz prąd do sieci! A więc fotowoltaika może przynieść nam nawet przychód! Wystarczy że jest odpowiednio wydajna, a więc że produkujemy więcej prądu niż wykorzystują nasze urządzenia domowe. Nadmiar energii sprzedamy – i mamy zysk. Jak widać, fotowoltaika to prawdziwe korzyści. Warto więc zdecydować się na to rozwiązanie. Ponadto przemawia za nim także fakt, iż jest to rozwiązanie proekologiczne. Fotowoltaika ogranicza emisję dwutlenku węgla do środowiska. Jeżeli zależy nam na ochronie środowiska, stosując fotowoltaikę, przyczyniamy się do tego.

Z pewnością dla wielu osób jest to wartościowy argument. Wszystko więc wskazuje na to, iż zamiast narzekać na wysokie rachunki za prąd, wystarczy zdecydować się na panele fotowoltaiczne i sami staniemy się producentami prądu! Oczywiście jeżeli budynek, którego jesteśmy właścicielami, spełnia warunki do montażu paneli – a więc posiada dach niezacieniony od strony południowej.